16 lutego 2014

Jak robię zdjęcia na blog? | FOTOweekend

Na szczęście nie udało mi się stworzyć typowego, nudnego poradnika lub opisu robienia zdjęć krok po kroku. Wyszło mi coś na kształt zbioru luźnych skojarzeń. Mam nadzieję, że to wystarczy wszystkim tym, którzy pytają czym fotografuję lub wyrażają swoje uznanie dla moich zdjęć, których ja, osobiście, wcale nie uznaję za wyjątkowo piękne czy mające szczególne walory artystyczne {ale patrzcie tu}. A może nawet lepiej, że nie wystarczy?
Canon EOS 500D
To taka zwyczajna lustrzanka. I moja ukochana lustrzanka. Ma już na karku kilka lat, ale nie przewiduję wymienienia jej na nowszy model, choć Canon wydał już kilka jej następców. Modele z tej serii {550D, 600D i tak dalej} polecam wszystkim początkującym. Można zacząć od fotografowania na trybach automatycznych {a fe!}, ale wszystkie potrzebne funkcje są łatwo dostępne, a z trybem manualnym można się szybko zaprzyjaźnić.
 
Ma dwie wady. Fotografowanie z podglądem na żywo {czyli widząc fotografowany kadr na ekranie} jest możliwe tylko wtedy, kiedy ostrość ustawiamy ręcznie. Na szczęście nie przeszkadza mi to zupełnie, bo z podglądem na żywo nie fotografuję nigdy, zawsze patrzę przez wizjer. Poza tym wyższe modele "mają już wszystko w porządku", ponadto wyposażono je w uchylany ekran. Drugą wadą jest stabilizacja obrazu w obiektywach. Niby nic, ale pojawia się problem, gdy chcemy kupić obiektyw, a nasze ręce trzęsą się, jakbyśmy miały Parkinsona. Wypadałoby wybrać droższy, z wbudowaną stabilizacją, bo inaczej zdjęcia mogą nam się rozmazywać.

Lista marzeń: lekki, stabilny, składany statyw z możliwością dociążenia go plecakiem/torbą, obiektyw 50mm ze stabilizacją i niską minimalną wartością przysłony, filtr polaryzacyjny, konwerter m42, umożliwiający podłączenie obiektywów z aparatów analogowych, pierścień odwróconego mocowania {makro bez obiektywu makro, to dopiero jest bajer!}


Mój tok myślenia

chciałabym napisać o masce - trzeba zrobić zdjęcie - trzeba znaleźć miejsce - tak wygląda źle - spojrzeć z innej perspektywy - poprawić ustawienia - zmienić kadr - może byćGdzie fotografuję?
 
80% moich zdjęć powstaje na parapetach po jednej stronie mieszkania. Tam jest światło, tam jest zieleń gwarantująca znośny wygląd zdjęć. Jeżeli mam do sfotografowania sporą ilość kosmetyków i nie daję rady zmieścić och na parapecie, jako podstawkę wykorzystuję pufa plecionego z traw. Włosy do aktualizacji włosowych uwieczniam, ustawiając aparat na statywie, zbudowanym z tegoż samego pufa, dwóch taboretów i kilku książek, wykorzystuję samowyzwalacz. Posty nieopisujące kosmetyków zdarzają się rzadko, nie ma reguły opisującej wykorzystywane w nich zdjęcia {przykład tutaj}.

Ach tak! Mam jeszcze ukochaną deseczkę, z ładnym deseniem i neutralnym kolorem. Ją wykorzystuję dość często.


Ustawienia aparatu
 
Kosmetyki są wyjątkowo wdzięcznym obiektem do fotografowania. Nie uciekają, nie ruszają się. Można spokojnie zmierzyć barwię światła, ustawić balans bieli, naświetlenie, przysłonę i zrobić kilka zdjęć, wybierając to najbliższe ideałowi. Tym bardziej, że zmiana ustawień jest naprawdę prosta i zajmuje zaledwie kilka sekund.

Poniżej obserwujecie różnicę w ustawieniach balansu bieli. Oba zdjęcia wykonane zostały przy świetle żarówki. To bardziej żółte przy ustawieniach dla żarówek, a to bardziej białe - po zmierzeniu i ustawieniu balansu bieli dla określonego światła.
Idea FOTOweekendu

Chcielibyście czytać podobne teksty co tydzień? Nie ma sprawy. A chcielibyście aktywnie włączyć się do projektu FOTOweekend?

Wpadłam na pewien pomysł. Co miesiąc wybierałybyśmy dwa tematy. Jeden związany z blogami kosmetycznymi {na przykład lakier do paznokci} i drugi, całkowicie ogólny {na przykład miasto}. Raz na dwa tygodnie publikowałabym post prezentujący od jednego do trzech zdjęć każdego z uczestników wraz z jego uwagami. Oczywiście później każdy mógłby wykorzystywać swoje zdjęcia w dowolny sposób. Ustaliłybyśmy określony czas trwania projektu. Wystarczająco długi, żeby móc zaobserwować postępy.

To tylko ogólny zarys, ciągle myślę i nawet mam już pomysł, jak cały projekt uatrakcyjnić. Czy jest ktoś "wstępnie chętny"? Jedyny warunek udziału to posiadanie jakiegokolwiek sprzętu fotografującego, "toster" też się nada.

39 komentarzy:

 1. Ja jestem "wstępnie chętna" :D a nawet bardzo chętna :D posiadam toster z opcją robienia zdjęć :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro jesteśmy dwie, to projekt będzie : D Liczę jeszcze na Króliczka.

   Usuń
 2. wstępnie chętna mogę być ja :)
  zawsze fajnie się zmobilizować, podszkolić i popracować. Ciekawa jestem jakby to wyszło :)

  Ja wciąż chyba nie znalazłam idealnego tła. Na początku robiłam na kocu a w tle jasna ściana, Teraz układam na moim beżowym kominie (szaliku w sensie ;) ) i wygląda nieźle, ale brakuje mi stabilnego podłoża pod kosmetyk i dobrego tła, żeby jeszcze było fajne światło. Muszę nad tym pomyśleć jeszcze,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem nastawiona umiarkowanie optymistycznie, zobaczymy.

   Najlepiej na parapecie, naprawdę, najlepiej.

   Usuń
  2. tyle że u mnie w domu nie ma parapetów :(

   Usuń
 3. Zdjęcia są ładne ;)
  Swoją lustrzankę sprzedałam dawno, bo nie wykorzystywałam jej pełnych mozliwości. Obecnie mam zwykły aparat, ale myślę nad czymś lepszym ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No widzisz? I na co było sprzedawać?
   ; )

   Usuń
 4. Omójborze, Blondregeneracjo, usunęłam Twój komentarz! Chciałam tamten, ten usunięty, a zniknęły oba!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twój komentarz:

   Zdjęcia, grafiki i ich obróbka (czyt. przycinanie, balans kolorystyczny, kadrowanie) to dla mnie aktualnie najdłuższy proces przygotowywania do każdego wpisu. Sam tekst powstaje najczęściej w głowie przez tydzień, czasem dłużej podczas jazdy samochodem, siedzenia na wykładzie, jedzenia obiadu, potem trzeba go tylko spisać. Za to zdjęcia... mimo czasu spędzonego na ich robieniu... moje wyglądają co najmniej średnio ;) a najgorzej jest zimą (mieszkam na poddaszu i mam do dyspozycji jedną lampę z parasolką...).
   Moja odpowiedź: Robię zdjęcia na zapas zawsze wtedy, kiedy mam do dyspozycji dobre, naturalne światło, parasolek nie mam żadnych. Ale i przy żarówce radzę sobie właśnie tym balansem bieli i długim czasem naświetlania.

   Usuń
 5. Muszę pokombinować z balansem bieli, bo szczerze mówiąc nigdy nie przejmowałam się nim zbytnio, a widzę, że różnica jest ogromna!
  Anomalia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz lustro? Wkrótce postaram się skrótowo opisać, jak ustawia się to u mnie i jaki efekt dają poszczególne opcje.

   Usuń
 6. nie wiem czy zrozumiałam ideę fotoweekendu, ale chętnie się włączę i w ogóle włączę się w czytanie o fotografowaniu, bo wstyd wiedzieć tak mało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały myk polega na tym, żeby robić zdjęcia. Na określony temat. I ćwiczyć myślenie, kreatywność i komponowanie kadru, nie ma w tym absolutnie niczego skomplikowanego. Wszystko będzie jasne za tydzień. Mam nadzieję, że będzie jasne.

   Usuń
 7. Jak można tosterem to i ja się dołączę! Zwłaszcza na tematy niekosmetyczne - fotografować nie umiem, co nie znaczy że nie lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak czułam, tak czułam! Ze mną jest dokładnie tak samo. A ćwiczenie czyni mistrza!

   Usuń
 8. Ja chętnie się dołączę :) Mam takie coś z funkcją robienia zdjęć :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i super. Im nas więcej, tym weselej!

   Usuń
 9. Jestem jak najbaradziej za! Chętnie sama bym się przyłączyła kiedy już uzbieram na canona 40D :D

  OdpowiedzUsuń
 10. świetny pomysły na zdjęcia masz :] Nie przyłącze się bo mam słaby aparat :C

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że każdy sprzęt się nada. Ja często, z braku laku, fotografuję dość wiekowym telefonem i jest dobrze : D

   Usuń
 11. Mnie właśnie mąż sprawił pierwszą w życiu lustrzankę :) Bardzo ciężko mi ją "obcykać" , gdy kupę lat korzystałam z malutkiego zwykłego aparatu, który tylko udawał, że robi zdjęcia ;P
  Z wielką chęcią będę czekać na takie fotograficzne posty, może to pozwoli mi poznać możliwości mojego aparatu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Toż to jak z roweru do Alfy Romeo, tylko się cieszyć! Jaką kupiłaś? Będę Cię namawiała do przyłączenia się!

   Usuń
 12. Bardzo ładne zdjęcia :) Kot jest boski! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Waham się, u mnie bardzo szybko opada chęć co do zdjęć, częściej się denerwuje, że nie wychodzi, że ostrości to moje dziadostwo nie łapie. Lustrzanki są bardzo wymagające i jeśli nie poświęca się im odpowiedniej ilości czasu to nie ma co liczyć na ładne zdjęcie :c

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie prawda. Mnóstwo, mnóstwo zdjęć robiłam na automacie. Czasem nie ma czasu na ustawienie czegokolwiek, to wcale nie znaczy, że zdjęcie będzie złe.
   Ale niepokoi mnie to niełapanie ostrości. Nie łapie tylko z pewnej odległości? Jeśli tak, to to jest normalne. Zależy od obiektywu i jest opisane w instrukcji. A jeżeli aparatowi mylą się przedmioty, które mają być ostre to można ostrość ustawić ręcznie. No ale jeśli dzieje się to zbyt często to może warto zapytać na forum, na infolinii producenta, w miejscu zakupu?
   Poza tym najczęściej aparat łapie ostrość na środku kadru. Trzeba wtedy trzymać przycisk wciśnięty do połowy i dowolnie przesunąć aparat. Obszar ostry powinien taki pozostać.

   Usuń
  2. Ma problemy by wychwycić ostrość w pewnych momentach, czasem po prostu "nie widzi" nic na czym mógłby się skupić, trzymam przycisk do połowy by tą ostrość złapał i nie mogę wykonać zdjecia bo jej nie odnajduje.
   Ale może dzięki Twojemu projektowi nauczę się z moją lustrzanką dogadywać :)

   Usuń
  3. Też mi się to zdarza, ale raczej rzadko. A Tobie często? Jakiej marki masz aparat?

   Usuń
  4. To pewnie w większej, o ile nie całej części moja wina :) Mój aparat to Olympus E520

   Usuń
 14. Świetny post ;) u mnie niestety brakuje 'urodziwych' miejsc do fotografowania, muszę coś pokombinować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy komunistyczny parapet w bloku i plastikowe doniczki {w tym jedną do kwiatków na cmentarz} uznajesz za urodziwe miejsce? :D

   Usuń
 15. Ja też bym się pisała na tego typu inicjatywę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam zwykłą, leciwą już cyfrówkę, ale też chcę! :) W końcu będę miała motywację, żeby się wgłębić w te wszystkie balanse bieli itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, ja nie wiem, czy będzie się u Ciebie dało ustawiać! W mojej, kilkuletniej cyfrówce na pewno nie ma takich bajerów. Musiałabyś sama pogrzebać w ustawieniach. Bo na pokrętle nie masz trybu manualnego, prawda? Ale nawet jeśli nie ma, to w udziale w projekcie nie powinno Ci to przeszkodzić.

   Usuń
 17. Super wpis, myślę, że nim pomogłaś wielu początkującym bloggerom.

  OdpowiedzUsuń
 18. Fajnie, że napisałaś jak Ty robisz zdjęcia. Na pewno to możemy każdej osobie, która ma własnego bloga

  OdpowiedzUsuń
 19. Potwierdzam! Mało kto opisuje jak on to robi, tylko jaka jest ogólna zasada robienia a to jest różnica, bo mało kto zdradza swoje sekrety w fotografowaniu.

  OdpowiedzUsuń

Uprasza się o przeczytanie tekstu przed zostawieniem komentarza oraz niezawieranie w nim zaproszenia, ani linku do własnego bloga, o ile nie ma po temu wyraźnego powodu {na przykład uwagi w treści posta}.